• Bustul lui Ştefan cel Mare şi Sfînt din centul localităţii
  • Formaţia folclorică „Basarabencele”, cond. art. - Emilia Rusu
  • Răstignirea de la intersecţia străzilor Moldova ridicată spre lauda Sfintei Cuvioase Parascheva
  • RC „Ciorescu-Rugby” - campioni la Moscova, 28 iunie 2013
  • Puţinii veterani rămaşi în viaţă lîngă monumentul Eroului necunoscut în parcul din centrul localităţii, alături de primarul comunei Ciorescu – Ino Scripnic, 08.05.2014
  • Tăierea panglicii de la Inaugurarea complexului sportiv – FUTSAL ARENA FMF, 15.11.2014
  • Biserica „Sfînta Cuvioasa Parascheva” din comuna Ciorescu
  • Sfinţirea pietrei de temelie a unui sfînt locaş în satul Făureşti, 21 mai 2014;
  • Biserica "Sfîntul Apostol şi Evanghelist Ioan Teologul" din s. Făureşti

hram-ciorescu

Stimaţi locuitori ai comunei Ciorescu,

       Avem un sat  pitoresc  cu oameni  frumoşi, harnici şi buni la suflet.  Hramul satului, asemeni sărbătorilor de Paști și de Nașterea Domnului, este cel mai bun prilej de a ne întîlni rudele, de a vizita părinții și apropiații, dar în primul rînd de a bucura sufletul nostru și al celor care ne înconjoară.

     Avem ferma convingere  că prin omenire şi prin comunicare, prin implicarea activă a fiecarui dintre noi, vom reuşi ca satul nostru  sa devină mai curat, mai luminat şi mai prosper, iar ocrotitoarea Bisericii din localitate “Sfînta Cuvioasa Parascheva ne va binecuvînta în toate lucrurile bune.                                      

     Fie ca această zi de sărbătoare să ne facă pe toţi mai toleranţi şi mai deschişi unii faţă de alţii, mai receptivi  şi mai responsabili faţă de prezentul şi de viitorul satului nostru.                                                

Vă doresc sa aveţi o sărbătoare fericită alături de cei dragi.

 Cu respect, primarul comunei Ciorescu

Ion Scripnic
 

 

Design şi programare de  " VIKWEB "

 
Fisierul contor.txt nu a fost gasit
Vizitatori - 1
Accesari - 1
Susup