|
25 ANI DE LA DECLANȘAREA RĂZBOIULUI DE PE NISTRU
2 Martie este consemnată Ziua memoriei –celor căzuţi în Conflictul armat din 1992 pentru apărarea Independenţei şi Integrităţii teritoriale a Republicii Moldova. În primăvara anului 1992, prima rafală de mitralieră la Cocieri-Dubăsari, a produs moartea unor oameni pașnici. Cu acest prilej, în ultimul sfert de veac, la 2 martie , românii basarabeni și cei transnistreni, deopotrivă, celebrează Ziua Memoriei. Astăzi, 2 martie 2017 se împlinesc tomcmai 25 de ani de la declanșarea acestui crunt rărboi. Cu flori, cu tristețe, revoltă şi resemnare, retrăim actul semnat acum 25 de ani . Totodată, ziua aceasta ne va aminti mereu că Independența și Libertatea costă. Pentru că războiul din Transnistria a fost unul de apărare a demnității noastre naționale. Rănile războiului, oricât le-ar vindeca „doftoriile” sau uitarea, nu au termen de prescripție. Mai ales cele care trec prin suflete… Odată săvârșite, ele dor zeci și sute de ani și nu se vindecă nici după trecerea la cele veșnice a celor pătimiți de războaie. Așa se face că Basarabia întreagă rămâne a fi o rană imensă, care nicidecum nu-și poate afla alinarea. Iar cele mai sfâșietoare strigăte ale ei sunt mamele și copiii… Veșnică amintire celor ce au plecat și nu s-au mai întors din primăvara lui 1992…! ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|
|
© 2013 Primăria comunei Ciorescu, Republica Moldova.
str. Alexandru cel Bun 17, MD-2089, Republica Moldova Tel.: (022) 456238, Tel/Fax: (022) 456344 Email: info@ciorescu.md |
|